12-22 LIPCA 2018
KIELCE

Komunikat nr 5

Decyzją Komendy Festiwalu uroczyste otwarcie Miasteczka Zlotowego nie odbędzie się dzisiaj.

Inauguracja odbędzie się w niedzielę, 15 lipca. O godzinie wydarzenia poinformujemy w kolejnym komunikacie.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie festiwalowe wydarzenia.

Komunikat Prasowy nr 4

Ze względu na bardzo zmienne i niesprzyjające warunki atmosferyczne Komenda Festiwalu o godzinie 18:00 zdecyduje czy dziś odbędzie się uroczyste otwarcie Miasteczka Zlotowego. Decyzję o ewentualnych zmianach przekażemy Państwu o 18:00.

Pozostałe wydarzenia festiwalowe odbędą się zgodnie z harmonogramem. O godzinie 18:30 z Placu Moniuszki ulicą Sienkiewicza wyruszy Korowód Festiwalowy. O 19:00, po uroczystym wręczeniu kluczy do miasta, na scenie na Rynku rozpocznie się pierwszy z koncertów „Zakręceni na Kielce”.

Komunikat prasowy nr 3

Szanowni Państwo,

Festiwalowy wiatraczek kręci się już na najwyższych obrotach. Dziś uczestnicy Festiwalu występują na przeglądach konkursowych. Podczas piątkowego korowodu i koncertu na Rynku mieszkańcy Kielc będą mogli dołączyć do uczestników 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, aby cieszyć się wspólnie muzyką. Włodarze miasta wręczą klucz do miasta, na znak, że młodzi artyści staną się częścią kieleckiej społeczności.

Weekend na Festiwalu także będzie niezwykle intensywny.

14 lipca – Sobota

Rozpoczną się warsztaty artystyczne prowadzone przez konsultantów dla wokalistów, muzyków, tancerzy. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 9:00 i potrwają do 17:00. Zespoły taneczne będą doskonalić swoje umiejętności w Wojewódzkim Domu Kultury, wokaliści i muzycy w Domu Środowisk Twórczych „Pałac Tomasza Zielińskiego”, Domu Kultury „Zameczek”, Centrum Muzycznym Vanax oraz Domach Studenta Politechniki Świętokrzyskiej.

Aby wszyscy mieszkańcy Kielc mogli cieszyć się z obecności Festiwalu w mieście, przygotowaliśmy zajęcia dla dzieci i młodzieży. Codziennie, od 10:00 do 14:00, w Miasteczku Festiwalowym, przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, odbywać się będą interesujące zajęcia realizowane we współpracy m.in. z Muzeum Historii Kielc, Instytutem Dizajnu, Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” i Młodzieżowym Domem Kultury.

W sobotę o 11:00 w świetlicy Internatu ZSE spotkają się osoby związane z Festiwalem od jego powstania. Będzie czas na wspólne wspomnienia, muzykowanie, zwiedzanie Kielc oraz udział w wydarzeniach festiwalowych. 

Sobotni wieczór to ukoronowanie wytężonej pracy artystów występujących w koncercie „Gospodarze Gościom”. O 20:00 w Amfiteatrze „Kadzielnia” rozpocznie się koncert przygotowany przez wykonawców z naszego województwa inaugurujący 45. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Scenariusz koncertu został przygotowany, aby uczcić podwójne stulecie świętowane w 2018 roku. 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

15 Lipca – Niedziela

Młodzi artyści od rana będą uczestniczyć w warsztatach tanecznych, muzycznych i wokalnych.

Tak, jak w sobotę, w godzinach 9:00-17:00 w gościnnych progach wspierających nas partnerów konsultanci będą kontynuowali pracę z uczestnikami festiwalu.

O 10:30 w kościele pod wezwaniem św.Franciszka (u Kapucynów) odbędzie się Msza Święta dla uczestników Festiwalu.

O godzinie 13:00 na Kieleckim Rynku rozpocznie się Piknik Rodzinny przygotowany dla mieszkańców.

O 15:00 na scenie na Rynku rozpocznie się jedyny w swoim rodzaju Koncert Międzypokoleniowy. Kilka pokoleń osób związanych z Festiwalem podczas swoich występów pokaże, że muzyka łączy ludzi a niektóre z piosenek śpiewają wspólnie całe rodziny.

Zapraszamy na festiwalowe wydarzenia.

Pozostajemu do Państwa dyspozycji,

Zachęcamy do odwiedzenia naszych kanałów
Facebook https://www.facebook.com/HFKMS/

 
Z wyrazami szacunku
oraz harcerskim pozdrowieniem 
Czuwaj!
 
Biuro 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu 
Kultury Młodzieży Szkolnej

http://www.wiatraczek.pl

e: biuro@wiatraczek.pl t: 507 739 946, 502 078 328 
 
ZHP Chorągiew Kielecka im. Stefana Żeromskiego
ul. Pańska 1a, 25-811 Kielce, NIP 657-038-65-25
tel. 41 344 65 55, www.kielecka.zhp.pl

Komunikat prasowy nr 2

Do Kielc przybyli już wszyscy uczestnicy 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Miasteczko Politechniki Świętokrzyskiej i Bursa ZSE są teraz domem dla młodych artystów i organizatorów. Harcerze pełniący służbę jako wolontariusze zamieszkali w Miasteczku Zlotowym, rozstawionym przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, gdzie prowadzone są ciekawe zajęcia dla uczestników festiwalu oraz mieszkańców Kielc. 

Organizatorzy oraz wolontariusze zapewniający sprawny przebieg festiwalu już się zakwaterowali w akademikach Politechniki Świętokrzyskiej i internacie ZSE. 

Pierwsi uczestnicy festiwalu, Zespół Folklorystyczny „Aksamitki” oraz Chór „Młode Liście” z Baru, przybyli do Kielc 10 lipca. Przez dwa dni (10-11 lipca) dzieci i młodzież polonijna z Ukrainy będzie poznawać uroki naszego regionu. 

12 lipca rozpoczną się próby do koncertu „Gospodarze Gościom”, najlepsi młodzi artyści z naszego województwa pod okiem profesjonalistów przygotuje niezapomniany koncert rozpoczynający 45. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej 

Harmonogram prób scenicznych w Amfiteatrze „Kadzielnia” w Kielcach na dzień 12 lipca 
godz. 10.00 – 13.00 – próba sceniczna 
godz. 14.30 – 17.30 – próba sceniczna 
godz. 19.00 – 22.00 – próba sceniczna 

Także 12 lipca rozpoczną się przeglądy konkursowe. Uczestnicy zakwalifikowani do udziału w festiwalu zaprezentują swoje programy na Małej i Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Równolegle odbywać się będą próby oraz przeglądy formacji tanecznych, wokalistów, duetów i zespołów wokalnych. Wykonawcy walczą o Złote, Srebrne i Brązowe Jodły. 

Harmonogram prób i przeglądów konkursowych na dzień 12 lipca
10:00-13:00 – próby do przeglądu konkursowego wokalistów – Mała Scena KCK
10:00-13:00- 1 blok prób do przeglądu konkursowego zespołów tanecznych – Duża Scena KCK
13:30-18:00 – I część przeglądu konkursowego wokalistów i duetów, kategorie 6-9 lat oraz 10-13 lat – Mała Scena KCK
14:00-18:00 – 2 blok prób do przeglądu konkursowego zespołów tanecznych – Duża Scena KCK 

13 lipca będzie pierwszym z dni wypełnionych pracą, lecz także wspólną zabawą. 

W Kieleckim Centrum Kultury będą odbywać się dalsze przesłuchania uczestników rywalizujących o Złotą, Srebrną i Brązową Jodłę. Mała i Duża sceną KCK pozostanie do dyspozycji zespołów muzycznych i tanecznych. 

Harmonogram przeglądów konkursowych w KCK w dniu 13 lipca: 
9:00-13.30 Przegląd konkursowy zespołów tanecznych Duża Scena KCK 
9:00- 13:30 II część przeglądu konkursowego wokalistów i duetów Mała scena KCK 
14:00- 15:30 Próby do przeglądu konkursowego zespołów muzycznych Duża Scena KCK 
15:30- 17:00 próby i przegląd konkursowy zespołów muzycznych Duża Scena KCK 

Wszyscy uczestnicy festiwalu o godzinie 18:15 spotkają się na Placu Moniuszki, aby w rozśpiewanym i roztańczonym Korowodzie Festiwalowym o godzinie 18:30 przemaszerować ulicą Sienkiewicza na Rynek i pokazać mieszkańcom Kielc namiastkę swoich talentów. Tak, jak podczas ubiegłych festiwali, władze Kielc przekażą uczestnikom klucz do miasta. 

O godzinie 19:00 na Rynku rozpocznie się pierwszy koncert „Zakręceni na Kielce”. 

Od godziny 10 do 14, osoby, którym wystarczy sił, będą mogły uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez harcerzy na Miasteczku Festiwalowym. 

Przez cały dzień w Amfiteatrze na Kadzielni będą odbywały się dalsze próby koncertu rozpoczynającego festiwal „Gospodarze- Gościom”. Próba generalna młodych świętokrzyskich artystów rozpocznie się o godzinie 19:30. 

Pozostajemy do Państwa dyspozycji, 

Zachęcamy do odwiedzenia naszych kanałów 

Facebook https://www.facebook.com/HFKMS/ 
Instagram https://www.instagram.com/kielecka_zhp/ 
Flickr https://www.flickr.com/photos/wiatraczek/albums 
YouTube https://www.youtube.com/channel/UCA4BL7yfTs2tR50t4wYuPCQ 
Nasza strona: http://wiatraczek.pl/

Biuro Organizatora 
45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej 2018 
e: biuro@wiatraczek.pl t: 507 739 946, 502 078 328 

Komunikat prasowy nr 1 – konferencja prasowa

Zapraszamy na konferencję prasową związaną z rozpoczynającym się 12 lipca 45. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalem Kultury Młodzieży Szkolnej. Podczas spotkania przybliżymy kwestie związane z organizacją tegorocznego festiwalu oraz przedstawimy jego program.

Konferencja odbędzie się w dniu 27 czerwca (środa) o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Kielce. Weźmie w niej udział prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz z-ca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta Karol Gadowski (Urząd Miasta Kielce jest  Partnerem Generalnym i jednym z grantodawców Festiwalu).

Z ramienia komendy Festiwalu do Państwa dyspozycji będą: Tomasz Rejmer – komendant, Arkadiusz Szostak – dyrektor artystyczny.

Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy Festiwalu wezmą udział w dwudniowych przeglądach (12-13 lipca), a następnie w warsztatach artystycznych (14-18 lipca). 36 podmiotów artystycznych (zrzeszających blisko 450 osób)  z naszego regionu weźmie udział w koncercie „Gospodarze Gościom”, który odbędzie się 14 lipca (sobota) o godzinie 20.00 w Amfiteatrze „Kadzielnia” w Kielcach.
W przeglądach i warsztatach uczestniczyć będą 103 podmioty artystyczne (519 osób). Ich prace podsumuje drugi koncert na Kadzielni, czyli „Koncert Galowy” w dniu 21 lipca (sobota) o godzinie 19.30. Warto dodać, że w tym roku uczestnicy festiwalu pochodzą z Polski, Ukrainy oraz Algierii.

W ramach Festiwalu odbędzie się 7 koncertów na Rynku w Kielcach (w tym także Koncert Międzypokoleniowy 15 lipca, Akcja Największy Zespół Rockowy zakończona Koncertem „Rock Niepodległości” 19 lipca) czy zajęcia w Miasteczku Festiwalowym (w dniach 13-19 lipca na terenach zielonych Politechniki Świętokrzyskiej, od strony Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego), Gala Konkursu „Młody Film” w dniu 18 lipca oraz inne towarzyszące atrakcje. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na naszej stronie internetowej – wiatraczek.pl.

W tym roku za bieżące przekazywanie informacji na temat nadchodzących dni Festiwalu odpowiedzialne będzie Biuro Organizatora 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej (Kierownik Biura – pwd. Martyna Wypych, tel. 507 739 946; Dyrektor Biura – pwd. Katarzyna Siwczyk, tel. 502 078 328). Biuro będzie do Państwa dyspozycji, w razie potrzeby przedstawiciele chętnie odwiedzą siedziby Państwa redakcji lub spotkają się w siedzibie komendy naszego festiwalu, czyli w Internacie Zespołu Szkół Elektrycznych przy Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 20.

Materiały do pobrania

Serdecznie zachęcamy do śledzenia festiwalu w mediach społecznościowych oraz do wykorzystywania zdjęć z portalu Flickr.

 

SPONSORZY I PARTNERZY

Polska
Chorągiew Kielecka ZHP