12-22 LIPCA 2018
KIELCE

Informacja o Przeglądach Konkursowych

INFORMACJA O PRZEGLĄDACH KONKURSOWYCH 44. MIĘDZYNARODOWEGO HACRERSKIEGO FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ 2017

Uczestnikom tegorocznego 44. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej przekazujemy kolejną garść informacji.

Tym razem szczegółowe informacje dotyczące przeglądów konkursowych, które w całości odbędą się w Kieleckim Centrum Kultury mieszczących się przy placu Moniuszki 2B.

13 lipca 2017 r. – czwartek
• godz. 14.00 – 18:00 – próby do przeglądów konkursowych

14 lipca 2017 r. – piątek
• godz. 9.00-13.00 – próby do przeglądów konkursowych: zespoły muzyczne
• godz. 14.30-16.00 – przegląd konkursowy: zespoły muzyczne (otwarty dla publiczności)

15 lipca 2017 r. – sobota
• godz. 9.00-13.00 – próby do przeglądów konkursowych: grupy taneczne i soliści
• godz. 14.30-17.00 – przegląd konkursowy: grupy taneczne (otwarty dla publiczności)
• godz. 14.30-18.00 – przegląd konkursowy: soliści (otwarty dla publiczności)

Ważne linki

Ważne linki:

mapa.wiatraczek.pl – Mapa wszystkich miejsc związanych z Festiwalem

autobusy.wiatraczek.pl – Mapa Kielc z przystankami i rozkładami MPK Kielce

filmy.wiatraczek.pl – Wiatraczkowy kanał YouTube

foto.wiatraczek.pl – Wiatraczkowy album Flickr

facebook.com/HFKMS – Wiatraczkowy fanpage na Facebooku

instagram.com/kielecka_zhp/ – Wiatraczkowy Instagram

Program Festiwalu

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem naszego tegorocznego Festiwalu!

Program Festiwalu

Konsultanci artystyczni – Taniec

Tomasz Rowiński

choreograf, tancerz zawodowy, reżyser – posiada uprawniania Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego , członek Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie, sędzia I – kategorii Polskiego Związku Tańca Freestyle. Jako tancerz występował w największych Polskich telewizyjnych i teatralnych  produkcjach. Nagrodzony przez: Prezydenta Miasta Kielc oraz Marszałka województwa świętokrzyskiego za dorobek artystyczny oraz upowszechnianie kultury dzieci i młodzieży. Uhonorowany nagrodą Miasta Kielce. Swój warsztat rozwijał, szkoląc się w najlepszych szkołach tańca w Paryżu i Nowym Jorku. Wieloletni wykładowca na kursach, warsztatach m.in Instruktorskich Kursach Kwalifikacyjnych w Polsce. Na co dzień choreograf  i właściciel Studia Tańca i Stylu „Rewanż” w Kielcach. Choreograf wielokrotnych Mistrzów Polski oraz  wicemistrzów i Mistrzów Świata w kategorii Show Dance Produkcje. Wykształcił liczne pokolenie instruktorów i choreografów w Polsce. W latach 2004 – 2015 r. był  głównym choreografem  koncertu „Gospodarze – Gościom” podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. W latach 2008-2015 roku odpowiadał za reżyserię wielu imprez na terenie województwa świętokrzyskiego min. finału wyborów Miss Polonia Ziemi Świętokrzyskiej . Współorganizator „I.  Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca” oraz  „Gali  Mistrzów Tańca” w Zagnańsku, na którą przyjechały czołowe zespoły z kraju oraz najlepsi tancerze tańca towarzyskiego Polsat oraz TVN.

Monika Wielińska

założycielka Studio Tańca i Rozwoju Ruchowego „3 YOUR MIND”. Związana z tańcem od 6-go roku życia, dwukrotna Mistrzyni Polski w kategorii Dance Freestyle, była tancerka zawodowego Kieleckiego Teatru Tańca, od 2007 roku dyplomowany instruktor tańca Hip Hop, absolwentka Kursu Choreografii Scenicznej w Krakowie, licencjonowany instruktor ZUMBA. Przez wiele lat zdobywała doświadczenie w wielu technikach i stylach tanecznych: jazz, funky jazz, street dance, hip hop, house, dancehall itd. Od kilku lat regularnie szkoli się w USA, głównie w „Debbie Reynolds Dance Studio” i „Movement Lifestyle” w Los Angeles, gdzie pobiera lekcje u najlepszych światowych instruktorów i choreografów. Prowadzi szkolenia i warsztaty na terenie całego kraju zaś choreografie, które stworzyła  niejednokrotnie zdobywały najlepsze miejsca na prestiżowych turniejach tanecznych. Pod jej okiem wyrosło wielu niesamowitych tancerzy, czego potwierdzeniem jest Klaudia Sadło finalistka 8 edycji „You Can Dance – Po Prostu Tańcz” TVN.

Paweł Żołądek

aktor Teatru Tańca Współczesnego. Dyplomowany choreograf oraz instruktor tańca. Student sztuki na Uniwersytecie Wyższym w Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu (Austria) na dwóch kierunkach: Movement Research oraz pedagogika tańca. Edukacje taneczną kontynuuje od blisko 14 lat szkoląc się u najlepszych pedagogów tańca zarówno w Polsce jak i w Europie. Są to między innymi: Bettina Schaefer, Robert Hewitt, Iwona Olszowska, Eldad Ben Sasson, Anna Krysiak, Harmen Tromp. Występował na deskach teatrów: Groteska, Teatru Ludowego, Teatru Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Teatru im. Witkiewicza w Zakopanem „Landestheather”, Linz. Współpracował z amerykańskim choreografem Lady Gagi oraz Beyonce – Robertem  Wilsonem. Zajmuje się technikami tańca współczesnego, improwizacji oraz praktyką Jogi.

Anna Budnicka

tancerka, pedagog tańca, choreograf. Pełniła funkcję kierownika baletu Kieleckiego Teatru Tańca. W 2001 r. uzyskała tytuł zawodowego tancerza w Związku Artystów Scen Polskich, ukończyła Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z dziedziny tańca współczesnego potwierdzony dyplomem Ministerstwa Kultury w Warszawie oraz uzyskała Nagrodę Prezydenta miasta Kielce za twórczość artystyczną, upowszechnianie i ochronę kultury. W latach 1995 – 2010 tancerka solistka, pedagog tańca jazzowego i klasycznego w Kieleckim Teatrze Tańca, z którym związana jest od początków jego istnienia. Brała udział w 29 produkcjach KTT oraz 10 realizacjach telewizyjnych  i estradowych. Obecnie pełni funkcję koordynatora d/s zespołów tanecznych w Szkole Tańca Kieleckiego Teatru Tańca, gdzie od 10 lat uczy dzieci i młodzież tańca klasycznego. Prowadzi warsztaty taneczne w zespołach na terenie całej Polski oraz sędziuje Ogólnopolskie Festiwale i Konkursy Taneczne.

„Mario” Mariusz Jasuwienas

choreograf, tancerz, reżyser. Finalista I edycji programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz” TVN. Odniósł liczne sukcesy jako choreograf. Jego spektakl pt.: „Shalom” zwyciężył w konkursie pokonując 300 spektakli z całego świata i tym samym został wybrany na „Światowe Dni Młodzieży” w Sydney. Tworzy choreografie do musicali, które można było zobaczyć w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, m.in: „The Best of Broadway”. Ukończył studium tańca jazzowego pod okiem Piotra Galińskiego. Szkolił się u najlepszych tancerzy i choreografów na świecie w Los Angeles, Paryżu i Londynie. Można było go zobaczyć w wielu programach telewizyjnych min. „Ciao Darwin”, „Dzień Dobry TVN”, „Studio Złote Tarasy”, „Szymon Majewski Show”, w teledyskach, kabaretonach i reklamach telewizyjnych.

Konsultanci artystyczni – Muzyka

Andrzej Wolski

absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Lider zespołu muzyki elektronicznej „EQ”, muzyk i wokalista pracujący z kabaretami „PIGWA SHOW” i „PIRANIA”. Do jego licznych doświadczeń artystycznych należy zaliczyć tourne artystyczne po USA, Kanadzie i Polsce w latach 1985-1992 z Kabaretem „Pigwa Show” oraz tourne artystyczne po USA, Kanadzie i Polsce w latach 1995-1998 z Kabaretem „Pirania”. Od 1998 roku pracuje jako główny instruktor muzyczny w Domu Kultury „Zameczek”. Uznany w kraju i za granicą jako pedagog specjalizujący się w nauczaniu śpiewu estradowego dzieci i młodzieży. Podopieczni ze Studia Piosenki „AW” na swoim koncie mają 266 nagród. Przywieźli je z Polski, Estonii, Rosji, Hiszpanii, Włoch, Malty, Turcji, Ukrainy, Niemiec, Rumunii, Czech. Za osiągnięcia pedagogiczne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury w 2010 roku został uhonorowany nagrodą II Stopnia przez Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego. W 2013 roku otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kulturalny województwa świętokrzyskiego.

Anna Kustra

absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pracę zawodową rozpoczęła w 1986 roku w PSM I i II stopnia w Kielcach. Od 1998 do dnia dzisiejszego jest pracownikiem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest aktywna w pracy pedagogicznej. Doskonali warsztat na seminariach i kursach. Legitymuje się sukcesami pedagogicznymi – konkursy ogólnopolskie i wyróżnienia uczniów. W ocenie Ministra Kultury za wybitny i uznany dorobek otrzymała stopień nauczyciela mianowanego. W 2012 roku otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi. Jej pasją jest praca z młodzieżą i dziećmi. Wiele czasu poświęca koncertom i audycjom muzycznym. Podejmując pracę na Uniwersytecie przyjęła obowiązek kształcenia młodzieży. Prowadzi zajęcia z przedmiotów: emisja głosów indywidualna i zbiorowa, interpretacja teksu muzycznego. Chciałaby swoją wiedzą i radą służyć młodzieży, aby ta znalazła prawdziwego sojusznika w poznawaniu i rozumieniu sztuki.

Jerzy Szczyrba

ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi – w 1989 roku uzyskał doktorat z dyrygentury chóralnej. Wykłada w Instytucie Edukacji Muzycznej UJK. Jako pianista występował z zespołami: Dixieland Band, Bigband Kielce. Współpracował m.in. z Teatrem im. Stefana Żeromskiego. Jest kompozytorem ponad 300 utworów, publikowanych przez wydawnictwa nutowe, radio, telewizję i wykonywane na koncertach filharmonicznych i estradowych. Niektóre utwory znalazły się w dokonaniach Festiwalu Harcerskiego.

Kasia Lisowska – wokalistka, pianistka, wykształcony pedagog muzyczny i trener wokalny, kompozytorka utworów dla dzieci i młodzieży. Występowała w programach „Szymon Majewski Show” oraz „Szymon Na Żywo”. Jest założycielką prywatnej szkoły muzycznej „Melodia” w Kielcach, która kształci uzdolnione muzycznie dzieci i młodzież. Na stałe współpracuje z Andrzejem Piasecznym (backing vocal, instrumenty klawiszowe). Koncertuje również z własnym projektem muzycznym.

Marzena Ślusarska

wędrówkę przez jazzowe sceny rozpoczęła się od sukcesu na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Koncertowała m.in. na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, Jazz Jamboree – Poljazz Festival, Festiwalu Standardów Jazzowych, poza granicami kraju, a także w owianych legendą warszawskich klubach: „Hybrydy” i „Tygmont” oraz krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Improwizując na bazie swingowych i be-bopowych standardów, współpracuje z czołowymi polskimi muzykami i zespołami jazzowymi – przede wszystkim z Bogdanem Hołownią (pianistą, aranżerem, zdobywcą nagrody „Fryderyka”). Ma w dorobku trzy płyty: „The 9-th of November” – z kwintetem Kazimierza Jonkisza, „Kolędy” – opracowane przez Pawła Perlioskiego, a nagrane z kwintetem K. Jonkisza, oraz „Floating on Silence” – duet z Bogdanem Hołownią. Jest także dziennikarzem muzycznym w Polskim Radiu Kielce.

Samuela Modzelewska

absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach. W przeszłości laureatka dziecięcych i młodzieżowych festiwali piosenki, dzisiaj uznany w kraju pedagog specjalizujący się w nauczaniu śpiewu estradowego dzieci i młodzieży. Jej podopieczni ze Studia Piosenki SAMI w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach regularnie zdobywają laury na prestiżowych konkursach wokalnych w całym kraju. Ostatni znaczący sukces podopiecznych to pięć pierwszych miejsc na III Międzynarodowym Festiwalu „Złote Talenty w złotej Pradze”. Oprócz pracy pedagogicznej czynna zawodowo wokalistka (min. projekt Bossa Bonita). Za swoje osiągnięcia pedagogiczne została w 2013 roku uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Kielce.

Konsultanci artystyczni – Folklor

Piotr Skawski

choreograf, instruktor tańca. Absolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1995 roku ukończył kurs kwalifikacyjny instruktora tańca – specjalizacja taniec ludowy. Od 1996 roku zatrudniony w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. W latach 1999-2013 choreograf Wakacyjnego Kursu Języka Polskiego i Kultury Polskiej organizowanego przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1999-2001 współorganizator programu „Edukacja przez taniec w Dzielnicy Śródmieście Gminy Warszawa Centrum”. W latach 2000-2001 nauczyciel tańca w szkołach podstawowych Gminy Warszawa Wilanów. W latach 2002, 2004 oraz 2006 wykładowca na Międzynarodowym Kursie Tańców Balowych w Pradze. Od 2003 choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków” działającego przy Zespole Szkół w Leszczydole Nowinach z którym w latach 2004-2006 trzykrotnie zdobył pierwsze miejsce na festiwalu „Roztańczone Mazowsze”, w 2004 roku Puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz w 2008 i 2011 pierwsze miejsca na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie, w 2014 „Złotą Jodłę” na 41. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. W latach 2006-2008 choreograf na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Od 2008 roku konsultant, a od 2012 roku szef konsultantów zespołów folklorystycznych na Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Współrealizator wielu wydawnictw kulturotwórczych, między innymi: wydawnictwa „Dziedzictwo Kulturowe” (wydane przez PS CIOFF®), biuletynu „Świat Tańca i Folkloru” (wydany przez PS CIOFF®), wydawnictw reklamowych Zespołu Pieśni i Tańca UW – „Warszawianka” Welcome to Poland” współrealizowanego z MKiDN.

Młody Film

Ostatnie wolne miejsca na warsztaty filmowe!

Można jeszcze rezerwować miejsca na bezpłatne warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, organizowane razem z Domem Kultury „Zameczek” w ramach naszego festiwalu!

Czytaj więcej

Festiwalowe nowości!

Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej trwa nieprzerwanie od 42 lat. W związku z tym wiele wydarzeń stało się już tradycją. Przecież czym byłby Festiwal bez Koncertu „Gospodarze – Gościom”, albo bez rozdania Jodeł. Staramy się jednak zachować świeżość i co roku zaskoczyć uczestników czymś nowym i oryginalnym.

Stąd w tym roku wprowadziliśmy zupełnie nowe moduły.

Czytaj więcej

Napisali o nas!

Niedzielny koncert „Gospodarze – Gościom”  42. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej  jak przystało na tak wielkie wydarzenie został szerzej opisany przez kieleckie media. Poniżej skróty z poszczególnych artykułów.

W „Echu Dnia” rozpoczęcie festiwalu zostało określone jako wystrzałowy koncert. Gazeta pochwaliła scenografię, choreografię oraz zaangażowanie wykonawców. Szczególne laury zebrał Arkadiusz Szostak za reżyserię koncertu „Gospodarze – Gościom”, który w opinii redakcji uznano za zjawiskowy. Dodatkowo „Echo Dnia” zapowiedziało, że na jej łamach codziennie będzie można znaleźć stronę o Festiwalu.

Więcej znajdziesz:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150712/FESTIWALHARCERSKI/150719680

Radio Kielce w artykule „Zaczęło się harcerskie koncertowanie” skupiło się na zaprezentowaniu artystów, którzy wystąpili na koncercie otwierającym.  Mamy czym się chwalić, ponieważ w niedzielę na scenie pojawiło się aż 450 świętokrzyskich artystów, w tym: zespół taneczny „Rewanż” – aktualny Mistrz Świata, a także Marcin Patrzałek – zwycięzca programu „Must be the Music”.

Więcej znajdziesz: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-34231

Szerzej o widowisku rozpisało się Radio Fri w którym dokładniej opisano temat przewodni tegorocznego koncertu powitalny, a był to „Wehikuł Czasu”. Widowisko składało się z czterech części: „Harcerskiego Gościńca”, „Snów Przeszłości”, „W Stronę Marzeń” oraz „Spełnionych Gigantów”. Wszystkim występom towarzyszyła czarownica – symbol województwa świętokrzyskiego.

Więcej znajdziesz: http://fri.net.pl/rozpoczal-sie-42-mhfkms/

Kilka słów o koncercie „Gospodarze Gościom” znalazło się także na portalu wrota-swietokrzyskie.pl. Opisano przede wszystkim uczestników tegorocznej edycji Festiwalu, a także przybliżono czytelnikom propozycje najnowszych zajęć. Wspomniano o modułach: „Świat Folkloru”, „Młodzi Dobrze ROCKujący”, „Culture Scout Camp”, „Młody Film” i „Design się kręci”.

Więcej znajdziesz: https://www.wrota-swietokrzyskie.pl/

Krótkie opisy rozpoczęcia Festiwalu, zdjęcia, filmy oraz zapowiedzi poniedziałkowego korowodu znalazły się też na portalach takich jak: gazeta.pl oraz naszekielce.com.

Więcej znajdziesz: http://m.kielce.gazeta.pl/kielce/1,106510,18333194,festiwal-harcerski-w-kielcach-w-poniedzialek-harcerze-przejmuja.html
http://www.naszekielce.com/?q=koncert_gospodarze_gościom_42_festiwal_harcerski_2015_w_kielcach_zdjecia_video

Wszystkich zainteresowanych 42. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalem Kultury Młodzieży Szkolnej zapraszamy także do obejrzenia Kroniki Festiwalowej. 

Jest ona dostępna pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=Smv7irBjVvU

 

I niech się kręci!

Nowa strona Festiwalu!

Witamy na nowej stronie internetowej Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Z dumą przedstawiamy odświeżoną szatę graficzną. Strona dostępna jest także na urządzeniach mobilnych.

SPONSORZY I PARTNERZY

Polska
Chorągiew Kielecka ZHP