Aleksandra Łaba – Tancerka, performerka, choreografka, pedagog.
Od 2009 roku tancerka związana z Pracownią Fizyczną prowadzoną przez Jacka Owczarka, gdzie głównym narzędziem pracy jest taniec współczesny, improwizacja i kontakt improwizacja.
Podczas działalności zespołu uczestniczyła w projektach:
”Re:akcje” (laureat Polskiej Platformy tańca w 2014 roku) reż Dawid Lorenc,
“Fajdros”,”Ryzografie”,” A3” ,” Zdarzenia”/ ,
“Soul Project” reż. David Zambrano,
„Ćmy” koncepcja kolektywna /Aleksandra Łaba/W.Łaba/P. Garala/ J.Jaworska
Od 2014 roku współpracuje z Lubelskim Teatrem Tańca gdzie brała udział w spektaklach:
“Stalking paradise” koncepcja i choreografia: Külli Roosna, Kenneth Flak;
“Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy” choreografia: Simone Sandroni / Włochy; asystentka choreografa: Elvira Zuñiga / Niemcy;
“Hello kitty” idea/reżyseria: Wojtek Kaproń.
Współpracuje także z Łódzkimi Teatrami instytucjonalnymi gdzie występuje jako tancerka i tworzy ruch sceniczny:
Teatr Lalek Arlekin: spektakl ”Golem”, reżyseria Waldemara Wolańskiego,
Teatr Pinokio: spektakl ”Wszystko się rusza”, reżyseria Konrad Dworakowski,
”Momo” reżyseria Daria Kopiec,
“Czarnoksiężnik Oz” reżyseria Mateusz Przyłęcki
Teatrem Nowym w Poznaniu: spektakl “Sen nocy letniej” reżyseria Wojciech Kościelniak Teatr Dramatyczny w Warszawie: spektakl ”Peer Gynt” reżyseria Paweł Miśkiewicz.
Tworzy także autorskie projekty. Jej pierwsza choreografia „Jedność” powstała w 2008 roku, a w 2009 roku otrzymała za nią nagrodę w konkursie Telewizji Polskiej „Dolina Kreatywna”.
Kolejnym przedsięwzięciem był spektakl „Piątka” zrealizowany w ramach dyplomu na Akademii Muzycznej w Łodzi. Od zawsze szuka własnej drogi w życiu i sztuce dlatego też podejmuje się wielu wyzwań jednym z nich był grantowy konkurs Wykaż inicjatywę 3.0. dzięki, któremu zrealizowała interdyscyplinarny projekt “Teatr/ruch/przypadek”. Był to projekt łączący teatr, taniec, multimedia i muzykę elektroniczną. W konsekwencji tego wydarzenia powstał spektakl taneczny “Przypadek” zrealizowany na Akademii Muzycznej w Łodzi. Kolejny zrealizowany projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Muzyki i tańca „Świat u stóp. Młodzi adepci tańca na Górnej” którego była pomysłodawczynią i koordynatorką.
Od 2014 roku jest wykładowcą na Wydziale Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (przedmioty wykładowe: technika tańca współczesnego, teatr tańca, repertuar). Ostatni czas artystyczny to ”Ciało Przestrzeń” projekt stworzony przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, realizowany w trakcie wakacji 2020. Aleksandra Łaba była jedną z pedagogów prowadzących warsztaty ruchowe. Projekt jest skierowany do artystów: aktorów, muzyków, tancerzy. Przeprowadzany jest w formie online aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Kolejne działanie to ”Tkanie ruchu”. Na projekt ten składa się cykl warsztatów ruchowych organizowanych przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zajęcia są ruchową formą interpretacji obiektów znajdujących się w kolekcji muzeum. W 2020 roku otrzymała Artystyczne Stypendium Prezydent Miasta Łodzi, w ramach którego stworzyła spektakl IN/SIDE.